Formül : 2NaOH + Cl₂ → NaCl + NaClO + H₂O

Halı yıkama tesislerinin yoğun olarak kullandığı Sodyum hipokloritin ne olduğuna birlikte bakalım.

 En sık kullanılan ağartıcılardan biridir. 18. Yy’dan itibaren, yüzey temizlik kimyasalı olarak evlerde çamaşır sularının en temel katkı malzemesi olarak aktif rol almaktadır. Ayrıca dezenfektan ve ağartma ajanı olarak da geniş kullanım bulmaktadır. Çözelti fazında, bileşik oldukça kararsızdır ve kolaylıkla bozulabilmektedir. Bozunma ürünü, bu tür bileşikler için hemen hemen aynı olan klor gazı çıkışı şeklindedir. Sodyum hipoklorit en eski ve hala en önemli klor-bazlı ağartıcıdır.

Sodyum Hipoklorit'in Zararları

Sıvı Sodyum Hipoklorit cilde bulaştırılmamaya özen göstermelidir. Göz, cilt ve solunum yolları için çok ciddi korozif (yakıcı, aşındırıcı, çürütücü) madde özelliğindedir..

Soluma:

Sodyum Hipoklorit soluyan kişilerde yorgunluk, uyuklama, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüleri gibi şikayetler görülebilir.

Burun ve boğazda öksürüğe , solunum zorluğuna ve solunum yollarında şişliğe neden olarak tahriş eder. 

Cilde temas:

Su ile yıkanmalıdır. Kesinlikle deri yoluyla emilmesine engel olunulmalıdır. 

Su toplanması ve yara ile birlikte ciddi cilt tahribatına neden olur.

Temas halinde temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır.

Göze temas:

Göze temasta konjonktivit ve korneada kalıcı tahribat yapabilir.

Gözün yumuşak dokularında ciddi tahribata neden olur. Ciddi göz hasarlarına yol açar. 

Göze teması halinde akan su ile yıkanmalıdır ve doktora başvurulmalıdır. Gözde ciddi olarak hasar oluşturabilir.

Yutma:

Ağızda yanıklara yol açabilir. Boğazda yanıklara yol açabilir. Kusmaya yol açabilir. Bulantı yapabilir. Nefes almada sıklık oluşturabilir. Şiddetli kas spazmına neden olabilir. Koma ya yol açabilir. Ölüme yol açabilir. Kusturulmamalı ve doktora müracat edilmelidir..

İnsan sağlığına zararları bu denli fazla olan bir ürünü neden kullanırız ? 

Ekonomik açıdan daha uygun bir ürün olduğu için olabilir mi ? veya daha güçlü bir temizleme özelliğine sahip olduğunu düşündüğümüzden olabilir mi ? 

Belki her ikisi de kullanmamız için sebep olabilir fakat bunun yerine kullanabileceğimiz ürünlerin olduğunu bilmeliyiz , zira son dönemlerde halı temizlik ürünleri üreten firmaların neredeyse tamamı kendine has formüller ve ürünler ile hiposuz yıkama için çözümler üretmektedir. Ürün tedarik ettiğiniz firmadan hiposuz yıkama için danışmanlık istediğinizde kesinlikle sağlığınızı tehdit etmeyen birçok ürün ve çözüm sunacaktır.

En başta sağlıklı olmak üzere hayırlı işler dileriz.